Kategorie
klejenie metali praktyka klejenia i uszczelniania

Regeneracja żeliwnej pompy wodnej

Pompy wodne są z reguły wykonane z metalu a bardzo często ich korpusy są odlewami z żeliwa lub innych metali. Woda niszczy metale powodując ich korozję a także uszkodzenia ich powierzchni poprzez sam opływ cieczy i kawitację. Do tego dochodzi częsta obecność w wodzie ciał stałych takich jak piasek, które też działają niszcząco.

Skutkiem takich działań są uszkodzenia elementów pomp poprzez ich skorodowanie, przetarcie lub wykruszenia a także pęknięcia w strukturze metali. Podobnym uszkodzeniom ulegają też zawory, rury instalacyjne i zbiorniki a także elementy ruchome takie jak wirniki, ślimacznice oraz śruby napędowe statków.

Proces naprawy (regeneracji) uszkodzonych powierzchni metalowych opiszemy na podstawie używanej pompy wodnej wykonanej z żeliwa z wyraźnymi uszkodzeniami jej korpusu w wyniku przepracowania (zużycia).

Jak widać z powyższych zdjęć stan pompy pomimo jej wypiaskowania z zewnątrz przedstawia wiele do życzenia (wżery są tak duże że potrzebna będzie nadbudowa jej ścianek).

Jak przeprowadzić prawidłową regenerację korpusu pompy, biorąc pod uwagę stan jej zużycia.

  • Po pierwsze należy korpus dokładnie oczyścić usuwając z niego zabrudzenia, rdzę, resztki farb i innych powłok oraz wszystkie luźne fragmenty uszkodzonego korpusu (taki stan już po oczyszczeniu widać na zdjęciach powyżej).
  • O ile najbardziej skuteczną metodą oczyszczania będzie piaskowanie, o tyle przyda się też użycie chemicznych środków myjących np. rozpuszczalników (poza ropopochodnymi) w tym rozpuszczalników rdzy. W naszej ofercie znajduje się bardzo skuteczny rozpuszczalnik rdzy w postaci płynu lub niespływającego żelu pod nazwą Multibond-94 (antirust żel).
  • Oczyszczona, wysuszona i odpylona pompa może być poddana czynnościom naprawczym, których celem będzie uzupełnienie braków w strukturze metalu (załatanie) oraz zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem podczas eksploatacji urządzenia.
  • Do załatania dziur i nadbudowy brakujących fragmentów korpusu użyliśmy epoksydowej pasty naprawczej Multibond-1614, zwanej też pastą odlewniczą lub płynnym metalem.
  • Pasta składa się z dwu składników, które przed użyciem trzeba dokładnie wymieszać w proporcji podanej na opakowaniu. Odmierzamy potrzebną ilość składników i za pomocą szpachelki mieszamy rozgniatając na twardym podłożu aż do uzyskania jednolitej masy. W naszym przypadku konieczne będzie dodatkowo użycie stalowej siatki wzmacniającej, ponieważ ubytki są duże i pasta musi się na czymś zawiesić.
  • po dopasowaniu i zamocowaniu siatki na korpusie pompy nakładamy pastę wcierając ją w podłoże. Pastę najlepiej jest nakładać w kilku warstwach tak aby kolejna warstwa łączyła się z poprzednią jeszcze przed jej zastygnięciem. Łącznie klej powinien być nałożony z pewnym naddatkiem aby można go było potem zeszlifować po utwardzeniu.
  • W pokazanej na zdjęciach naprawie użyliśmy siatki wzmacniającej z tworzywa sztucznego ale przy przewidywanych większych obciążeniach lepiej jest użyć siatki ze stali nierdzewnej, która znajduje się w zestawie naprawczym „big-pack” naszej pasty MB-1614.
  • Kolejną czynnością naprawczą było naniesienie na wnętrze pompy warstwy ochronnej ze specjalnej płynnej powłoki Multibond-1701. Jest to produkt epoksydowy do tworzenia powłok ochronnych zabezpieczających powierzchnie metali i betonu przez ścieraniem, kawitacją oraz wodą i niektórymi mediami. Powłokę nanosimy pędzlem po wymieszaniu składników w niezbyt grubej warstwie, tak aby nie ściekała.
  • Zewnętrzną stronę korpusu – tam nie ma kontaktu z wodą – użytkownik pokrył emalią do malowania metali.

Uwaga: Przed dokonaniem naprawy należy upewnić się, że nakładane warstwy z pasty epoksydowej nie spowodują zmiany geometrii wnętrza pompy i nie spowodują zaczepiania się wirujących jej części o korpus. Sprawdzenia tego stanu rzeczy lepiej dokonać przed nałożeniem powłoki ochronnej i zeszlifować kolidujący nadmiar spoiny. Po nałożeniu powłoki szlifowanie będzie trudne ze względu na dużą jej twardość. Opisana tu naprawa miała miejsce w 2008r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *