Kategorie
praktyka klejenia i uszczelniania przygotowanie powierzchni

Przed klejeniem przygotuj metal

W poprzednim poście było co nieco o klejeniu metali ale pominęliśmy rzecz ważną – przygotowanie powierzchni. Elementy przeznaczone do klejenia powinny być oczyszczone ze wszelkich warstw utrudniających dobre przyleganie kleju. Usuwamy więc korozję, resztki starych klejów, uszczelek, farb i lakierów a przede wszystkim tłuszcze, czyli smary i resztki olejów. Często niektóre trwałe pozostałości trzeba usunąć mechanicznie (piaskowanie, skrobanie czy szlifowanie) ale finalnie należy użyć środków chemicznych.

Metale są odporne na działanie rozpuszczalników, więc można wybrać najsilniejsze z dostępnych ale te które rozpuszczają i usuwają tłuszcz. Może być to aceton lub MEK (metyloetyloketon). Może być jeszcze alkohol (etylowy, metylowy, IPA) ale z nieco słabszym skutkiem. Za to świetnie nadaje się do odtłuszczania tworzyw sztucznych i różnego rodzaju powierzchni lakierowanych.

Wygodną formą odtłuszczania metali jest użycie gotowych aerozoli. Ograniczają one emisję szkodliwych oparów i zmniejszają ryzyko pożarowe. Należy postępować z nimi zgodnie z opisem na opakowaniu. W szczególności polecamy:

  • MULTIBOND-61 odtłuszczacz do metali
  • MULTIBOND-62 rozpuszczalnik starych uszczelek, folii samoprzylepnych, smarów i i nnych zabrudzeń
  • MULTIBOND-63 odtłuszczacz do tworzyw
  • MULTIBOND-64 odtłuszczacz i rozpuszczalnik fabr graficznych i zabrudzeń po pastach lutowniczych

Odtłuszczenie (usunięcie tłuszczu) powierzchni do klejenia jest o tyle ważne, że współczesne kleje na ogół nie zawierają rozpuszczalników i jeśli na metalu pozostanie warstwa tłuszczu, to siła z jaką klej powinien przylegać do metalu, będzie znacznie mniejsza.

Tłuszcz nie zawsze widać – może być go mniej albo więcej. Metale z reguły zatłuszcza się aby uniknąć korozji lub dla lepszej obróbki np. walcowania lub tłoczenia blach. Nanosimy go też dotykając metal palcami. Zawsze więc tuż przed klejeniem należy powierzchnię odtłuścić. Im zrobimy to staranniej, tym skutek będzie lepszy.

Uwaga: Nie należy do odtłuszczania używać popularnych innych rozpuszczalników i benzyn. Mają one znakomite często właściwości myjące ale nie odtłuszczają w wystarczającym stopniu. Można ich użyć jedynie do mycia wstępnego tak samo zresztą jak wodnych środków myjących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *