Kategorie
kleje produkty

Czy istnieje klej do wszystkiego?

Nie istnieje ale niektórym klejom blisko jest do tego ideału.

Dlaczego nie ma klejów idealnych, do wszystkiego? Dlatego, że mamy tak różnorodne potrzeby w tej dziedzinie, że nie da się ich wszystkich zaspokoić jednym produktem. Główną przeszkodą są przede wszystkim: różne materiały (jedne się kleją inne nie), różne kształty i wielkość spoin (kleje mogą być za rzadkie lub za gęste) a także różne warunki użytkowania klejonych elementów.

Gdybym miał jednak typować, który klej jest najbardziej uniwersalny (ma najwięcej zastosowań) to typował bym dwa kleje:

  • klej cyjanoakrylowy (błyskawiczny)
  • masa klejąco-uszczelniająca na bazie MS-Polimerów

Mając te dwa kleje np. w domu albo w bagażniku samochodu możemy przyjąć, że damy z nimi radę skleić większość materiałów w różnych aplikacjach.

Oczywiście powyższa teoria, to duże uproszczenie, bo przecież nie bez powodu oferujemy pod marką MULTIBOND ponad 200 różnych produktów, z czego większość to kleje.

Jednak z takim pytaniem jak w tytule spotykamy się bardzo często, ponieważ nasi klienci kochają proste rozwiązania (nie powiem, my też) i szukają złotego środka również w tej dziedzinie.

Spróbuję wyjaśnić dlaczego wytypowałem dwa i dlaczego akurat te kleje.

Klej cyjanoakrylowy (CA), to zazwyczaj dość płynny klej działający błyskawicznie. Nawet jeśli jest zagęszczony przez producenta, to i tak nadaje się do klejenia dość cienkich i nie za dużych spoin. Ale za to jest bardzo mocny i super szybki w działaniu, co czyni go bardzo powszechnie stosowanym na całym świecie i przez profesjonalistów i przez amatorów. Jest banalne łatwy w użyciu ale też dość niebezpieczny, bo bezlitośnie szybko i skutecznie skleja skórę i może uszkodzić śluzówkę np. oka. Należy więc obchodzić się z nim ostrożnie. W naszej ofercie jest prawie 20 odmian tego kleju (będzie o tym mowa w osobnym wpisie).

MS-Polimer to najbardziej popularna nazwa produktów klejąco-uszczelniających na bazie polimerów modyfikowanych silanami. Czasem nazywa się je klejami hybrydowymi albo STP. Ten rodzaj kleju nadaje się do budowania wszelkiego rodzaju spoin, gdzie potrzebujemy niezawodnego połączenia elementów dla uzyskania mocnej i elastycznej spoiny, która jednocześnie dobrze uszczelnia przed wyciekami. Produkty tego typu mogą występować w wersji jedno lub dwuskładnikowej, mogą być krystalicznie przejrzyste i bezbarwne albo napełnione minerałami i barwione na różne kolory, w tym metaliczne. Podobnie jak w przypadku klejów CA, aplikacja jest bardzo prosta i tym razem bezpieczna dla użytkownika ale czas wiązania jest znacznie dłuższy. Możemy za to tworzyć grubsze spoiny (do 6-8mm włącznie). Kleje tego typu znakomicie przylegają do metali, gum, tworzyw (nie wszystkich), drewna, kamienia, betonu itp. Można je pomalować dowolnymi farbami, choć nie boją się kontaktu z promieniami UV.

Reasumując, mając te dwa kleje, możemy uporać się z większością awaryjnych napraw oraz innych potrzeb montażowych.

4 odpowiedzi na “Czy istnieje klej do wszystkiego?”

Greetings! I’ve been reading your site for some time now and finally got the courage to go ahead and give you
a shout out from Kingwood Texas! Just wanted
to mention keep up the fantastic job!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *