Kategorie
klejenie różnych materiałów ze sobą praktyka klejenia i uszczelniania

Klejenie ferrytów

Jeden z naszych klientów zwrócił się do nas z problemem jaki powstał podczas klejenia rdzeni ferrytowych wykonanych z proszków prasowanych (spiekanych). Po zmianie dostawcy tych rdzeni, klej anaerobowy MULTIBOND-5243, dotychczas używany przestał polimeryzować, mimo spełnienia dotychczasowych, stosowanych od dwu lat warunków klejenia.

W tej metodzie używano kleju wraz z aktywatorem MULTIBOND-71, ponieważ podłoże klejone nie posiadało odpowiedniej aktywności chemicznej, mogącej rozpocząć polimeryzację kleju. W poprzednich klejeniach polimeryzacja następowała w ciągu 1-2 minut a obecnie nawet po pięciu minutach klej nie wiązał.

W zakładzie produkcyjnym klienta dokonaliśmy szczegółowej analizy problemu i ponownego klejenia próbnego, ponieważ klej sprawdzany w laboratorium zachowywał się zupełnie poprawnie. Okazało się, że podczas nanoszenia (produkt jest aerozolem), aktywator MB-71 bardzo szybko wsiąka w powierzchnię rdzenia, zamiast odparowywać. Dało to taki skutek, że na powierzchni klejonej prawie nic nie zostawało aktywatora i klej po zamknięciu spoiny nie miał inicjacji.

Należy tu dodać, że w normalnych warunkach, najwygodniejszą metodą nakładania kleju i aktywatora jest nałożenie ich osobno (klej na jedną a aktywator na drugą stronę złącza) i połączenie w momencie zamykania złącza. W tej sytuacji zaproponowaliśmy zmianę metody nanoszenia aktywatora – nie na powierzchnię ferrytu, tylko na klej przed zamknięciem złącza. Przy takiej zmianie jony miedzi zawarte w aktywatorze po odparowaniu nośnika pozostaną na powierzchni kleju i wywołają reakcję wiązania kleju po odcięciu powietrza.
Podobne zjawisko może następować przy klejeniu innych wsiąkliwych (porowatych) materiałów, jeśli klej lub aktywator będą zbyt płynne. Należy zwracać uwagę na takie uwarunkowania zanim zdecydujemy się na zmianę metody łączenia powierzchni.

Sprawą zajmowaliśmy się w 2012r i do dziś nie mamy sygnału o ponownym powstaniu takiego problemu.

5 odpowiedzi na “Klejenie ferrytów”

Jako osoba fascynująca się blogowaniem, zastanawiam się, ile czasu poświęcasz na przygotowanie jednego z tych niesamowitych postów. Czy jest to proces, który pochłania dużo godzin, czy może masz jakieś skuteczne triki, które pomagają ci w szybszym tworzeniu treści?

Witam,
Posty na tym blogu dotyczą raczej wąskich tematów i są tworzone na podstawie 30-to letniego doświadczenia w branży. Nie zajmuje więc wiele czasu ich napisanie – 10-20min. Mam nadzieję, że ich lektura nie jest za bardzo nudna, bo tematy są specjalistyczne i nie do każdego trafią. Mają być pomocne w podejmowaniu się używania klejów w codziennych pracach związanych z montażem i uszczelnianiem.

pozdrawiam, Marek Antoniak

Nie mogę sobie wyobrazić lepszego miejsca do odwiedzenia w sieci – ten blog to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji, gdzie każdy artykuł przynosi nowe spojrzenie na tematy, które mnie interesują, i zachęca do refleksji nad nimi, co sprawia, że codziennie wracam tu z jeszcze większym zaciekawieniem i oczekiwaniem na kolejne wpisy!

Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *