Kategorie
kleje produkty

Kropla, która nie drąży skały

Właściwie to „kropelka” a nie kropla i rzeczywiście nie drąży skały ale wszystko skleja a przy okazji nas wkurza, bo wszyscy używają tej jednej nazwy do całej grupy klejów. Mowa oczywiście o klejach cyjanoakrylowych, powszechnie nazywanych „kropelką”. Z punktu widzenia skutecznego marketingu – kropelka” jest oczywiście mistrzostwem świata ale zamieszanie w nazewnictwie zrobiła ogromne. Innymi nazwami, które znalazły się na podium, są: „super glue” i „super attak”.

Kleje cyjanoakrylowe są jednak zbyt ważne jako temat na tym blogu aby go pomijać nawet jak się wkurzamy jego banalizowaniem za pomocą „kropelki”. Kleje tego typu łączą w sobie dwie wielkie zalety:

  • bardzo łatwe i szybkie użycie
  • wysoka wytrzymałość konstrukcyjna

Według AI:

Kleje cyjanoakrylowe zostały wynalezione w 1942 roku przez amerykańskiego chemika Harry’ego Coovera. Coover pracował w Owens Illinois, firmie zajmującej się produkcją i badaniami nad tworzywami sztucznymi. Podczas swoich eksperymentów Coover odkrył, że jeden ze stworzonych przez niego związków chemicznych posiadał właściwości klejące. Związek ten był cyjanoakrylanem metylu, który stał się podstawą do opracowania aktualnie znanego kleju cyjanoakrylowego. Dopiero w 1951 roku, gdy zdano sobie sprawę, że cyjanoakrylowe kleje zaczynają utwardzać się pochłaniając wilgoć z powietrza, rozpoczęło się masowe ich wykorzystywanie aż do naszych czasów. Obecnie kleje CA produkuje się na całym świecie a najwięcej w Chinach i na Tajwanie.

Kleje występują w wielu odmianach chemicznych oraz mają różną konsystencję, posiadają ogromną ilość zastosowań zarówno profesjonalnych jak i hobbystycznych.

W naszej ofercie MULTIBOND posiadamy kilka typów klejów co daje łączną liczbę 13 odmian. Są to:

  • kleje etylowe (Multibond-410, 411, 413, 415)
  • kleje metylowe (Multibond-421, 422)
  • kleje alkoxy (Multibond-431)
  • kleje etylowe wzmocnione (Multibond-443)
  • kleje etylowe elastyczne czarne (Multibond-452, 453)
  • kleje etylowe elastyczne przezroczyste (Multibond-461, 462, 463)

Kleje etylowe służą głównie do klejenia tworzyw, gumy, skóry, tkanin, szkła, drewna, kamienia, korka, kartonu, ceramiki itp. Kleje metylowe służą do klejenia metali i ferrytów a kleje alkoxy do klejenia tworzyw wrażliwych na działanie kwasu akrylowego i rozpuszczalników. W tej grupie są plexi, poliwęglan, ABS, polistyren i różne kopolimery.

Dla tej grupy klejów zostały stworzone produkty pomocnicze:

  • Aktywator Multibond-77 (Primer), który naniesiony na powierzchnie tworzyw niepolarnych, głównie poliolefin (PA, PAC, PP, PE, PTFE, silikon) podnosi ich napięcie powierzchniowe i znacznie poprawia przyleganie klejów to tych tworzyw.
  • Aktywator Multibond-79, który jest przyspieszaczem (akceleratorem) wiązania kleju, co czasami jest potrzebne. Występuje w postaci aerozolu.

Należy pamiętać, że przy posługiwaniu się klejami CA wskazana jest ostrożność, ponieważ rozlany klej łatwo przesiąka przez ubranie w kontakcie ze skórą natychmiast się utwardza. Poważne skutki mogą nas czekać po dostaniu się kleju do oka lub po połknięciu, gdyż klej gwałtownie reaguje z wilgocią. Należy używać okularów i odzieży ochronnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *