banner nagłówka

biuro@kleje-przemyslowe.pl

Start    Gdzie kupić?    O nas    Kontakt    Do tyłu

Kleje Przemysłowe > kleje > dodatkowe informacje o klejeniu > jak dobrać klej do charakteru złącza i klejonych materiałów

 •  

   dobieranie odpowiedniego kleju

  Dobranie odpowiedniego kleju jest często złożonym zagadnieniem, wymagającym szerokiej wiedzy technicznej. Dlatego prosimy, aby poniższe uwagi traktować jako informacje ogólne, i, w razie jakichkolwiek wątpliwości, odnieść się do instrukcji na opakowaniu produktów, lub skontaktować się z naszym biurem.

  Z naszej praktyki wynika, że przy doborze kleju nie powinno się ograniczać tylko do parametrów podawanych w dokumentacji technicznej czy na opakowaniu kleju. Dobierając klej do złącza trzeba uwzględnić możliwie rzeczywiste warunki jego eksploatacji.

  A oto kilka praktycznych uwag:

  > Złącze klejowe pomiędzy dwoma elementami wykonanymi z różnych materiałów będzie naprężać się wraz ze zmianami temperatur w swoim otoczeniu. Jest prawdopodobne, że sztywna spoina ulegnie zniszczeniu od sił ścinających w złączu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest spoina elastyczna lub twardoelastyczna.


  powrót
  doradca
   

  > Spoiny sztywne wskazane są tam, gdzie nawet przy silnych naprężeniach łączone elementy nie mogą się względem siebie przemieszczać. Uwzględnić należy jednak uwagi powyżej.

  > Spoiny twardoelastyczne wykonuje się się w miejsce sztywnych, tam gdzie mogą pojawiać się niebezpieczne obciążenia ścinające np. od rozszerzalności cieplnej. Spoiny takie przenoszą też wibracje i uderzenia znacznie lepiej od spoin sztywnych.

  > Spoiny elastyczne wykonujemy w tych połączeniach gdzie zmiana położenia elementów złącza nie jest zjawiskiem wykluczającym jego poprawne funkcjonowanie. Znakomicie sprawdzają się w połączeniach szkło-metal, metal-metal, metal-guma itp.

  > W miarę możliwości, wybieramy rozwiązania proste np. kleje jednoskładnikowe. Tam gdzie musimy stosować kleje wieloskładnikowe, należy ściśle przestrzegać zaleceń producentów klejów, szczególnie w zakresie proporcji i kolejności mieszania składników. Lekceważenie tych zaleceń może spowodować sytuację, w której klej w ogóle nie zwiąże lub nie uzyska wymaganych parametrów.

  > Nie bądźmy zbyt niecierpliwi. Nawet jeśli czas wiązania kleju podawany przez producenta jest krótki, to i tak z reguły złącze może być w pełni eksploatowane dopiero po znacznie dłuższym czasie. Zasada ta dotyczny również klejów błyskawicznych. Typowym bezpiecznym czasem utwardzania jest doba, czasami jednak jest to znacznie dłuższy czas np. osiągnięcie pełnej odporności chemicznej utwardzonej żywicy epoksydowej następuje po 14 dniach.

  > Dobrze przygotowujemy się do pracy: gromadzimy odpowiednie narzędzia, dopasowujemy elementy "na sucho", właściwie przygotowujemy powierzchnię, sprawdzamy warunki otoczenia pod względem stosowanego kleju, w tym BHP.

  > Jeśli jest to możliwe wykonujemy próbne klejenie (unikniemy zniszczenia materiału oraz fiaska w wyniku źle skonstruowanego złącza).

  > Stale pamiętamy, że "chemia lubi czystość" - odtłuszczonej powierzchni spoiny staramy się nie zabrudzić (choćby palcami).

  > Przy klejeniu nie zawsze wskazany jest pośpiech. Często lepiej jest wybrać klej o wolniejszym utwardzaniu i mieć czas na manewry przy montażu i możliwość poprawek.

  > Ważne jest też dopasowanie konsystencji kleju do wielkości szczeliny i wsiąkliwości materiału.

  > Należy pamiętać, że nie każdy klej nadaje się do wszystkiego. Jednymi można kleić duże powierzchnie a innymi małe elementy. Są kleje które puchną podczas wiązania i należy ich używać wyłącznie w prasie.itd.

  UWAGA: Przed rozpoczęciem klejenia prosimy o wnikliwe przeczytanie informacji na temat poszczególnych produktów, a w razie potrzeby skontaktowanie się z naszym biurem.

   

  © 2020, Centrum Klejów i Uszczelnień , ulica Ustronna 19, 93-350 Łódź; tel: 42 6457540, 42 6457541