banner nagłówka

biuro@kleje-przemyslowe.pl

Start    Gdzie kupić?    O nas    Kontakt    Do tyłu

Kleje Przemysłowe > kleje > dodatkowe informacje o klejeniu > przygotowanie powierzchni do klejenia

 •  

   przygotowanie powierzchni do klejenia

  Uzyskanie optymalnych warunków klejenia wymaga prawidłowego przygotowania powierzchni, ponieważ wytrzymałość złącza klejowego określona jest adhezją pomiędzy powierzchniami klejonymi i klejem. Połączenie klejowe jest tym mocniejsze, im gruntowniej zostało wcześniej oczyszczone podłoże.

  > Odtłuszczenie:

  Podstawą niezawodnego złącza jest z reguły całkowite usunięcie z powierzchni klejonych oleju, tłuszczu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Nadają się do tego wszystkie rozpuszczalniki, które bezśladowo odparowują z mytych powierzchni.

  Wodne środki myjące z reguły zawierają dodatki antykorozyjne, które pozostają na oczyszczonych powierzchniach, przez co mogą redukować siły adhezji. Jeśli mają być stosowane takie środki, należy sprawdzić ich oddziaływanie na klej. W każdym razie substancje powierzchniowo czynne muszą zostać gruntownie spłukane lub zmyte.


  powrót
  doradca
   

  W wielu przypadkach wystarcza zastosowanie odpowiedniego odtłuszczacza w spray'u MULTIBOND-61 lub -63. Są one opisane w rozdziale o zmywaczach i rozpuszczalnikach.

  > Obróbka mechaniczna:

  Powierzchnie metalowe często pokryte są warstwą tlenków, której nie można usunąć samym odtłuszczaniem. Zaleca się wówczas mechaniczną obróbkę powierzchni piaskowaniem, szlifowaniem lub szorstkowaniem, najlepiej wirującą szczotką drucianą. Przy szlifowaniu papierem ściernym należy zwrócić uwagę na jego ziarnistość: 300 do 600 dla aluminium i 100 dla stali. Przy każdej z tych metod części należy dokładnie odtłuścić.

  Częsci lakierowane należy wytrawić, względnie szlifować przed właściwą obróbką.

  Przy klejeniu części gumowych zalecane jest mechaniczne zdjęcie ewentualnych warstw wprasowanych lub nawulkanizowanych jak również mechaniczne lub chemiczne usunięcie środków antyadhezyjnych.

  Piaskowanie tworzyw sztucznych proszkami z utwardzonego żeliwa lub elektrokorundu daje pozytywne rezultaty we właściwym przygotowaniu powierzchni.

  W wielu przypadkach wystarcza zastosowanie odpowiedniego odtłuszczacza w spray'u MULTIBOND-61 lub -63. Są one opisane w rozdziale o zmywaczach i rozpuszczalnikach.

  > Obróbka chemiczna:

  Jeżeli jest wymagana najwyższa wytrzymałość lub pasywacja powierzchni uniemożliwia klejenie, konieczna jest ich obróbka chemiczna - wytrawienie. Bardzo istotne jest przy tym ścisłe przestrzeganie składu kąpieli trawiących, ponieważ jego niedokładność prowadzi do obniżenia wytrzymałości złącza a nawet zniszczenia materiału.

  > Kontrola powierzchni metodą kropli wody:

  Skuteczność procesów odtłuszczania i mycia można łatwo sprawdzić metodą kropli wody. Na powierzchni niedostatecznie oczyszczonej kropla przybierze kształt kulisty, na dobrze oczyszczonej - rozpłynie się.

  UWAGA: Do anodowanych na aluminium i magnezie warstw, nawet przy ich złym odtłuszczeniu woda dobrze przylega (rozpływa się). Dla tych powierzchni próba kropli wody nie jest miarodajna.

   

  © 2020, Centrum Klejów i Uszczelnień , ulica Ustronna 19, 93-350 Łódź; tel: 42 6457540, 42 6457541