Kleje poliuretanowe w postaci płynnej jednoskładnikowej masy, utwardzają się w kontakcie z wilgocią powietrza a najlepiej z mgłą wodną. Podczas utwardzania, w masie kleju powstają liczne pęcherzyki powietrza, które warstwę kleju zamieniają w pianę. Aby uniknąć deformacji spoiny lub klejonych cienkowarstwowych elementów, należy klejone warstwy umieścić w prasie lub obciążyć odpowiednio dużym ciężarem. Klej próbując tworzyć pianę wnika skutecznie w nierówności i pory klejonych materiałów powodując lepsze połączenie i wypełnienie szczelin.
Kleje 1kPUR stosuje się powszechnie w produkcji elementów warstwowych o dużych powierzchniach. Kontakt z wilgocią (niezbędny warunek polimeryzacji) uzyskuje się w wystarczającym stopniu poprzez rozpylenie mgiełki wodnej przed złączeniem elementów. Ze względów ekonomiki i lepszej organizacji produkcji, do utwardzania kleju stosuje się najczęściej utwardzanie kilku elementów naraz w prasach podgrzewanych.
Typowe zastosowanie klejów 1kPUR to: produkcja elementów wielowarstwowych typu "sandwich", ścianek działowych wagonów, przyczep, łodzi i statków, ścianek bocznych pokrytych laminatami lub blachą aluminiową; przyklejanie materiałów izolacyjnych (styropian, wełna mineralna, pilśnia) do drewna, blach, płyt G-K
oraz wiele innych, które są stopniowo odkrywane.
Nowością są kleje 1kPUR napełniane minerałami oraz kleje z włóknem
szklanym.
Kleje 1kPUR na bazie czystych żywic:
Kleje 1kPUR z wypełniaczami mineralnymi:
Kleje 1kPUR z wypełniaczami mineralnymi:
|