Kleje anaerobowe (beztlenowe), biorąc pod uwagę różnorodność zastosowań, jak również imponujące parametry wytrzymałościowe po utwardzeniu, są nabardziej przydatnymi klejami technicznymi w pracy mechaników i konstruktorów.

Zostały wynalezione w USA w połowie XX wieku. Są płynnymi żywicami metakrylowymi, które po odcięciu powietrza i w kontakcie z metalem polimeryzują (utwardzają się) tworząc twardą masę plastyczną. Najlepszym katalizatorem reakcji wiązania klejów anaerobowych jest kontakt z metalami aktywnymi (żelazo, stal, miedź, mosiądz). W przypadku aluminium, stali wysokostopowych, powłok galwanicznych lub innych powierzchni nieaktywnych (twarde tworzywa, szkło) prawidłowe wiązanie kleju umożliwia specjalny aktywator chemiczny MULTIBOND-71, katalizujący proces polimeryzacji większości żywic metakrylowych.

Tworzywo anaerobowe po utwardzeniu jest odporne na wysokie temperatury, stałe i zmienne obciążenia mechaniczne oraz kontakt z mediami przemysłowymi (oleje, smary, paliwa, gazy, woda, woda morska, para wodna). Spolimeryzowane(utwardzone) tworzywo anaerobowe nie starzeje się.